2018-07-23 

Chlorheksydyna i jej zastosowanie w stomatologii.

Chlorheksydyna i jej zastosowanie w stomatologii.


Popularnym i skutecznym środkiem antybakteryjnym stosowanym w płynach na wrażliwe dziąsła jest chlorheksydyna, która jest również sluteczna w zwalczaniu płytki bakteryjnej, posiada szeroki zasięg działania przeciw bakteriom Gram-dodatnim, Gram ujemnym, drożdżakom i grzybom oraz względnym tlenowcom i beztlenowcom.
DIGLUKONIAN CHLORHEKSYDYNY

Substancja o silnym działaniu bakteriostatycznym i bakteriobójczym, mechanizm polega na uszkadzaniu ściany komórkowej bakterii, działa również przeciwwirusowo. Chlorheksydyna (roztwór) zazwyczaj jest stosowana jako antyseptyk, środek odkażający skórę, błony śluzowe, rany ale również  narzędzia chirurgiczne, powierzchnie płaskie.


W recepturze coraz częściej stosowana jako aktywny składnik płynów do płukania ust oraz żelów doustnych (o stęż. 0,1% lub 0,2%), o docelowym działaniu przeciwko bakteriom tworzącym próchnicę oraz po zabiegach chirurgicznym. Wspomaga leczenie aft oraz zakażeń jamy ustnej drożdżakami (np. odprotezowe zapalenie jamy ustnej, pleśniawki).


Sporządza się również recepturowe leki ginekologiczne z chlorheksydyną.
Płukanie jamy ustnej 0,2% roztworem glukonianu chlorheksydyny przed usunięciem złogów nazębnych i po usunięciu złogów nazębnych powodowało znaczny spadek drobnoustrojów w ślinie, znaczniejszy nawet niż po płukaniu 1% roztworem jodyny. Może to mieć znaczenie w zmniejszeniu odsetka bakteriemii po tych zabiegach, który jest dość znaczny ( "Zapobieganie i leczenie chorób przyzębia" pod redakcją Zbigniewa Jańczuka).
Obecnie na rynku oprócz żeli i płynów dostępne są nici chlorheksydyną i pasty.
 
Produkty zawierające chlorheksydynę stanowią uzupełnienie leczenia stomatologicznego, priodontologicznego i implantologicznego.
Mają szczególne zastosowanie w przypadku:
•podrażnień związanych z usuwaniem złogów nazębnych (skaling)


•podrażnień i zaczerwienieniem dziąseł


•podrażnień dziąseł związanych z noszeniem protez


•utrudnionego wyrzynanie zębów mądrości

Mechaniczne metody usuwania płytki bakteryjnej nie są  ograniczone u pacjentów po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu przez okres do 2 tygodni, u pacjentów z szynami unieruchamiającymi szczęki przez okres 6 tygodni, u pacjentów ze zmianami nadżerkowymi na dziąsłach i policzkach w obrębie możliwego kontaktu ze szczotką- do czasu ich wygojenia, u pacjentów z ostrymi chorobami przyzębia oraz u ciężko chorych i chorych psychicznie. W tych przypadkach najskuteczniejszy w zwalczaniu płytki bakteryjnej okazał się glukonian chlorheksydyny.
 
Źródło : " Zapobieganie i leczenie chorób przyzębia" pod redakcją Zbigniewa Jańczuka
            foto- receputa.edu.pl

Wróć